Kategorie:

Dziadek przyleciał samolotem

Avatar
Opublikowane przez Krzysztof Kot

Ciągle nawiązując nowe znajomości w ramach ocalania od zapomnienia historii Garwolina i okolic, dostałem ciekawy telefon.

Okazało się, że dokumenty i zdjęcia po Henryku Zadrożnym1 z Kol. Unin znajdują się 5000 kilometrów od Garwolina. Córka postanowiła nam je przekazać, by ocalić od zapomnienia historię jej ojca. Z niecierpliwością czekałem na telefon z wiadomością, że dokumenty są już w Garwolinie.

Gdy wszystko dotarło już do Garwolina, oniemiałem! Ale o tym jeszcze będzie głośno. Postanowiłem w ramach wdzięczności dla córki p. Henryka – na podstawie dostarczonych dokumentów – stworzyć biogram p. Henryka. Pisząc uświadomiłem sobie, że p. Henryk i mój dziadek Kazimierz Kot z Kol. Unin byli z jednego rocznika. W zbiorze, który przyleciał do Garwolina było zdjęcie młodych chłopców – no i mnie podczas pisania biogramu olśniło – tam na tym zdjęciu może być dziadek Kazimierz.

Jakże wielka była maja radość jak na fotografii, w centralnym jej punkcie dostrzegłem kogoś przypominającego mi mojego bratanka. Wysłałem zdjęcia do sióstr mojego Taty i nie było już wątpliwości! To Kazimierz Kot! Siedzi sobie w kożuszku na sankach mając jakieś 10 lat… Tak mniej więcej datuję tą fotografię – koniec lat 20. XX wieku. Niestety p. Elżbieta nie potrafiła rozpoznać swojego ojca na tej fotografii.
Zdjęcie opublikowałem na Dawny Powiat Garwolin i Okolice – mam nadzieję, że uda się rozpoznać resztę młodzieży.

Kazimierz Kot siedzi na sankach pierwszy z lewej strony.
Fot przekazała do Archiwum Garwolin.org Elżbieta Zadrożna
  1. Henryk Zadrożny (1919-1996) urodził się 20 stycznia 1919 r. w Leszczynach, syn Jakuba i Wiktorii. Dzieciństwo spędzał z rodzicami w Kolonii Unin. Pasjonat lotnictwa, motoryzacji, tworzył modele latające, zbudował swój własny samolot, produkował instrumenty muzyczne, by z ich sprzedaży, finansować swoją największą pasję, jaką było lotnictwo. ↩︎

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *